Občanské aktivity

Ekologické kauzyEkologické kauzy

Připravila nezisková organizace Arnika

Lepší místoLepší místo

Chceme hezčí Českou republiku. A věříme, že česká vesnice může být stejně pěkná jako rakouská obec. Chceme angažované obyvatele, kterým není lhostejné, co se děje za okny jejich obývacího pokoje. Věříme, že typický Čech nebude v budoucnu jen nadávat u piva. Jsme přesvědčeni, že úředníkovi dokážeme pomoci, aby byla jeho práce efektivnější. Místo vyplňování formulářů může dělat kroky, které jsou vidět, mají smysl a veřejnost si jich bude vážit. Věříme, že rodiče a škola mohou z dětí vychovávat aktivní občany, kteří vědí jak a proč se zapojit. Víme, že senioři mají zkušenosti, čas i energii měnit svět kolem sebe. Chceme, aby je využili. A byli doceněni. Podněcujeme obyvatele i úředníky k aktivitě a angažovanosti. Vysvětlujeme, co je veřejný prostor a proč by na něm mělo každému z nás záležet. Snažíme se rozvíjet občanskou společnost a komunitní život. Plánujeme přípravu materiálů do výuky občanské nauky ve školách a legislativní poradnu. Stačí, když každý udělá jen ten kousek práce, který může a chce. Někdo přispěje finančně, někdo nápadem či zkušeností, další může natřít lavičku, protože má dost času. Nebo prostě proto, že rád natírá. Každá pomoc je důležitá a podstatná. Lepší místo je a vždy bude zdarma. Pro občany i úřady.

NešvarníkNešvarník

mapa pro spotřebitele, kterým není jedno, co se děje v jejich okolí. Každý může jejím prostřednictvím upozornit ostatní na nekvalitní zboží nebo potraviny, klamavé praktiky, kuriozity a další nešvary, na které narazí. Aplikaci vytvořil spotřebitelský časopis dTest.

Herny v BrněHerny v Brně

Modelová mapa míst v Brně-Střed, kde nesmí být povolen hazard připravilo občanské sdružení BRNĚNÍ, o.s.

Piana na uliciPiana na ulici

najděte si a zahrajte jen tak pro radost sobě i druhým.

Dumpster diving BrnoDumpster diving Brno

freeganism na území města Brna. Cíl: zmapovat celé Brno – každej den se vyhodí mega jídla – proč ho nesebratčervené – nedostupnéžluté – nejistézelená – jídlo

Vyšetřovaní politiciVyšetřovaní politici

Přehled českých měst, kde v roce 2012 zatýkala policie politiky.

Dobrovolnické příležitostiDobrovolnické příležitosti

Mapa ČR a databáze dobrovolnických projektů a činností.

Inspirativní školy

místa, kde se dospělí a děti věnují alternativním formám učení. Nalezenete zde alternativní, inovativní, komunitní, svobodné, lesní a jinak živé základní a střední školy. Cílem mapy je být místem, kde se školy vzájemně propojují a kde každý, kdo se zajímá o alternatvní vzdělávání, nalezne školu nejbližší svému bydlišti. Na mapu patří i školy, které se teprve chystají zahájit svou existenci a rády by rodičům žijícím v okolí sdělily, že mají volná místa pro jejich děti.